Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Druhá studená dopadne jako ta První.

3. 04. 2014 20:30:00
Jestli ruskou agresi proti Ukrajině vezme svobodný svět jako začátek Druhé studené, je to známka že se vrací k realitě. Která naštěstí nebude tak zlověstná jak bývala; z Ruské federace Impérium zla ani Malý car zpátky neslepí.
Foto: Businessinsider.comFoto: Businessinsider.com

Už zabrání Krymu má všechny znaky Pyrrhova vítězství. Jestli president Putin vypotřeboval svou diktátorskou výhodu prvního úderu na nemovitostech jako krymská Riviéra a přístav pro Černomořskou flotilu, nemusí být tak prohnaný a mocný jak nám ho jeho zastánci kreslí.

Krymský poloostrov toho, kromě příjemnějšího podnebí než má většina Rusi, moc nenabízí. Zemědělský potencionál brzdí nejasné vlastnické stavy (jako v mnoha rozvojových zemích), letecké a námořní základny jsou pro stát výdaje, ne příjem, vodu dodává Ukrajina, Artěk není Disneyworld a pláže jsou kamenité. Rus co může utrácet za turismus dobývá letoviska kolem moře Středozemního, ne Černého (ku smíšené radosti a žalu tamních hoteliérů). Kontrola Černého moře bez anexe Cařihradu je strategicky málo významná a trendy porodnosti v Rusku a Turecku ukazují, kdo bude mít v oblasti v blízké budoucnosti větší marškumpanie.

Co bude krymské tažení na druhou stranu Kreml stát? Krátkodobě minimum - hospodářské a politické sankce Západu historicky nikdy agresora moc nebolely (od habešské kampaně Mussoliniho po 1996 Food For Oil program, co měl civilizovat Řezníka z Baghdádu).

Jeho dlouhodobý efekt je ovšem mnohem horší. Útok na Ukrajinu odbourává naděje co si svobodný svět o post-sovětském Rusku dvacet let pomalu a trpělivě pěstoval. Západ doufal, že Rusko bude stát s populací schopnou dát dohromady vládu co chrání občanské svobody doma a respektuje pravidla hry mezi civilizovanými zeměmi venku. Místo toho se tu rýsuje jen další režim s vládou jedné strany, financovaný prodejem žádané suroviny pod státní kontrolou, a navíc těžce vyzbrojený jaderným arsenálem.

Vojensky nemusí mít země NATO z ruského pózování obavy (díky americkým ozbrojeným silám). V jejich vládách by ale měly teď převládnout hlasy co berou vážně katastrofický stav jejich armád. V r. 2012 daly USA na obranu 4.2% rozpočtu, od ostatních členů NATO se očekávají alespoň 2%. Čísla za r. 2012 ukazují namátkou: UK 2.5%, Kanada 1.2%, Německo 1.4%, Polsko 1.9%, Lotyšsko 0.9%, Litva 1.0%, Estonsko 1.9%, Francie 2.3%, Česká rep. 1.1%, Dánsko 1.4%. - Rusko ten rok dalo 4.5%.

Co by pomohlo nejvíc by ale bylo přesvědčení že mladý Evropan má nejen znát třeba model CZ-805, ale také být schopný a ochotný ho na obranu Evropy použít.

Ale vojenská převaha svobodného světa nebylo to, co vyhrálo První studenou. Východní blok zkrachoval protože nikdo nechtěl jeho zboží, služby, životní styl a nakonec ani politiku. Mládež diktatur dělníků, rolníků a pracující inteligence chtěla Levi's, ne hit módu z Darexu. Disco, ne Plameny. Noví rodiče chtěli kočárek z Itálie, ne diplom Vzorná socialistická rodina, technik chtěl computer značky Apple, ne bulharský Pravetz a zábavu dodával Hollywood, ne dramata o Velké Vlastenecké.

Při Druhé studené nepůjde o marxismus - Putin i Rudá Čína vědí že privátní sektor, i pod silnou státní kontrolou, dodá lidem vždycky víc než socialismus. Půjde o to kde se bude koncentrovat energie a práce lidí co mají co nabídnout. A o tok privátního kapitálu, který tak rychle mění směr při střetnutí s přehnanou chutí státu požírat a dirigovat v prostředí ve kterém chtěl pracovat.

Konkrétní příklad. Před několika lety jsem seděl v restaurantu střední kategorie v Londýně, čekajíc na mou společnost. Z živé zábavy tří mladých Angličanů u vedlejšího stolu se ke mne donesla zpráva o tom, jak se teď má jejich společný známý.

Parafrázuji: "Pamatuješ na Johna? Náhodou jsem ho potkal, pracovně, a je už tři roky ve Státech. Někde blízko co je Dallas. Celý zabraný do toho amerického života. Domek s garáží pro dvě auta, s pěti ložnicema, tři a půl koupelny, za domem samozřejmě trávník s grilem. S Jane co tam s ním odjela se vzali a čekají druhý dítě. Vrátit se nechce, platí mu tam neskutečný peníze - jemu."

Nepochytil jsem co John dělá, ale jeho známí mluvili hodně o software technologiích. Zaujal mne jejich tón. Vedle obvyklé ironie a britského "ztuhlého horního rtu" byla slyšet touha udělat to co udělal John. John si nevybral Leningrad/St. Petersburg, Dubai, Frankfurt nebo Shanghai.

Svobodný svět Druhou studenou opět vyhraje nabídkou lehké zábavy, nových hraček, kalhot na půl žerdi, privátních kosmických lodí, rychlé stravy, klimatizovaných psích bud a svobodou zdobit si trávník před domkem párem plastických plameňáků. Pokud si jeho obyvatelé nenechají od svých vlád omezit svobodu myslet, mluvit a podnikat podle sebe - ne podle instrukcí více či méně vlídného náčelníka.

Autor: Martin Horský | čtvrtek 3.4.2014 20:30 | karma článku: 10.35 | přečteno: 481x

Další články blogera

Martin Horský

USA zeměkouli chladit nebude!

Z Růžové zahrady Bílého domu oznámil krobián Trump, že Spojené státy vystupují z Pařížské dohody stran experimentů s ovlivňováním podnebí. Bravo

2.6.2017 v 4:42 | Karma článku: 23.81 | Přečteno: 711 | Diskuse

Martin Horský

Volil jsem Donalda

20. ledna 2017 přebírá funkci presidenta Spojených států kandidát, co byl politickým komentátorům k smíchu. Nelíbil se ani mě.

8.12.2016 v 4:40 | Karma článku: 28.28 | Přečteno: 750 | Diskuse

Martin Horský

Chceme zůstat co jsme (my xenofobové).

Podezření z “xenofobie” děsí dnes nejen pokrokové členy přemýšlivé třídy, ale pomalu i každého, kdo chce s něčím přispět do veřejné diskuse na téma přistěhovalectví. Snad nemusí být tak zle.

4.11.2015 v 20:40 | Karma článku: 28.30 | Přečteno: 781 | Diskuse

Další články z rubriky Hyde park

Tomáš Lajkep

Evropská unie a feminismus

V tomto článku tvrdím, že EU je feministická, ale pod slovem feminismus nemyslím nic hanlivého, myslím tím toliko politické angažování feminního názoru.

19.10.2017 v 11:03 | Karma článku: 4.39 | Přečteno: 160 | Diskuse

Přemysl Čech

Pokora pana Paroubka.

P, písmeno prohry, pravdy, poučení, pýchy. pokřivení, pokání, pokory.Pan Paroubek položil pravěkou partaj prolhaných posměváčků. Postavil partaj prý proletářskou. Poslouchejte příběh poctivého pana Paroubka, postrádající panděro.

8.10.2017 v 14:07 | Karma článku: 9.65 | Přečteno: 470 | Diskuse

Alena Hrdinová

Jak se stateční diskutéři utkali s falešným profilem (pro ADMINA BLOGU)

Mám dnes zajímavý den. Potkala jsem "odvážné" chlapy, kteří neváhali dát najevo, že pro pravdu jsou ochotni udělat cokoliv, i urážet protivníka... A tak se ptám: za slušnost, respekt, morálku a úctu vůči druhým by bojovali taky?

4.10.2017 v 21:07 | Karma článku: 13.66 | Přečteno: 450 | Diskuse

Tomáš Lajkep

Zda je křesťanské přijímat uprchlíky z muslimských zemí, potažmo Muslimy

V tomto článku se pokusím mluvit o důvodech pro a proti. Další je uvedeno níže. A kdybych nemusel vyplnovat ten prex nedělal bych to.

19.9.2017 v 10:37 | Karma článku: 6.84 | Přečteno: 353 | Diskuse

Tomáš Lajkep

onkologická péče

S onkologií mám vlastní zkušenost. Již více, než 10 let mám v mozkovém kmeni nádor, prodělal jsem ozařování i chemo, všechno jsem zatím přežil a tak se dovoluji mít k té věci vlastní názor

15.9.2017 v 9:47 | Karma článku: 15.24 | Přečteno: 442 | Diskuse
Počet článků 48 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 875
Rodák z Prahy který sice po dekádách života ve Státech ztratil čárku ze svého příjmení, ale zájem o dění v českých zemích, na Moravě a na Slovensku ne.
Více na stránkách zde.


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.